Odwiedź mój kanał na YouTube


Stay Connected

Kto wymyślił płeć?

Zdjąłem ostatnio z półki książkę „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, która stała tam już od roku i obrastała kurzem. I mimo że słyszałem o niej same tylko dobre rzeczy, ociągałem się z lekturą jak długo się dało. W końcu jednak postanowiłem dać jej szansę, bo właśnie tego typu książki naukowo-historyczno-psychologiczno-społeczne są ostatnio moimi ulubionymi.

I mimo że jeszcze jej nie skończyłem, że jeszcze zostało mi kilka rozdziałów do końca, już teraz muszę powiedzieć, że ta książka to przeogromna kopalnia tematów, nad którymi można się głowić bez końca. SERIO. Książka nie koloryzuje, wręcz przeciwnie stawia czytelnika przed niewygodnymi faktami, pokazując kim tak naprawdę jest człowiek, jak funkcjonował przez ostatnie kilkadziesiąt tysięcy lat, i jak to się stało, że od zbieracza jagód, stał się władcą świata.

Porządek wyobrażony

Rozwój ludzkości zasadza się na kolejnych rewolucjach, od rewolucji poznawczej gdzie człowiek zaprzągł do działania swoją wyobraźnię, rewolucji agrarnej, która rozwinęła rolnictwo, rewolucji naukowej i przemysłowej, które pozwoliły człowiekowi złapać w garści cały świat.

Jednak najbardziej zaskoczony byłem tak zwanym porządkiem wyobrażonym, który w czasach rewolucji poznawczej zaczął kształtować ludzkie spojrzenie na rzeczywistość, wsiąkając się w każdego człowieka tak głęboko, że nie potrafimy dziś bez niego żyć. Porządek wyobrażony powstał na gruncie rzeczywistości wyobrażonej, stworzonej w głowach ludzi. I nie opierał się nigdy na biologii i naturze, tylko na tym co sobie ludzie akurat wymyślili. Dzięki wyobrażeniu sobie że ten cały porządek dotyczy wszystkich ludzi, mogła się narodzić kultura, wiara w bóstwa, religie, prawo, moralność, sprawiedliwość, hierarchie społeczne.

Hierarchia ze względu na płeć

Zastanawia mnie jak to wszystko tłumaczy hierarchię i podział ze względu na płeć. Ten podział jest tożsamy dla wszystkich czasów i wszystkich społeczeństw. Obojętne w co wierzono, jakie prawa wyznawano, podział ze względu na płeć był wszędzie. Do dziś można usłyszeć, że skoro było tak od zawsze, to ten podział musi być naturalny, dany nam z góry. Ale czy tak jest w rzeczywistości? No właśnie nie.

Porządek wyobrażony wymaga od ludzi by hierarchie jakie tworzy opierały się na jasnych cechach. Na przykład ze względu na status materialny. Jednak z biologicznego punktu widzenia ludzie nie różnią się niczym szczególnym, co by owe hierarchie uzasadniało. I tak samo jest z hierarchią ze względu na płeć, która do momentu aż człowiek nie zaczął wierzyć w wyobrażone porządki, w ogóle nie istniała.

płeć

Gender

Jest takie straszne słowo, którego boją się polscy konserwatyści, którym straszą dziś dzieci i dorosłych jak kiedyś Babajagą z domku na kurzej łapce, albo Czarną Wołgą. Gender jest w ich głowach jakąś straszną ideologią z zachodu, która chce zniszczyć naturalny prządek płci. Szkoda tylko, że nikt z piewców złego gender nie zajrzał do słownika i nie sprawdził czym to cholerstwo w ogóle jest. Gender stworzone przez socjologię określenie płci kulturowej, czyli wszelkich zachowań i rzeczy, które przynależą do jednej lub drugiej płci. Tak jak noszenie sukienek nie jest akceptowane u mężczyzn, u kobiet jest wręcz wymagane. Podobnych przykładów każdy może sobie znaleźć milion, ale ja nie o tym.

Płeć kulturowa jest właśnie emanacją owego porządku wyobrażonego, który nadaje role, możliwości i ograniczenia jednym, zabraniając ich drugim. I to właśnie kultura a nie biologia wymaga cały czas potwierdzania męskości u mężczyzn i kobiecości u kobiet. To przez nakazy gender żyjemy w lęku przed utratą tytułu do swojej płci. Zwłaszcza mężczyźni, którzy za tytuł „prawdziwego mężczyzny” potrafią oddać nawet życie.

Co z tego wynika

Wynika z tego rzecz, która nie daje mi spokoju, że społeczeństwo w którym żyjemy, kultura którą się otaczamy, wszelkie prawa, obowiązki, marzenia i fascynacje są w rzeczywistości tylko naszym zbiorowym wymysłem. Są wielką, zbiorową halucynacją, która mimo wszystko jest dla nas tak samo realna jak nasze ciała, jak pogoda czy kubek kawy który trzymamy w ręce.

Gdy spojrzeć w ten sposób na rzeczywistość, doświadcza się nihilizmu poznawczego. Skoro wszystko co nas otacza istnieje tylko w naszej wyobraźni, to czy w tym naszym świecie jest w ogóle coś realnego? Żyjemy według porządków, które zostały nam narzucone, które nie wynikają z niczego co daje nam natura. Żyjemy w bańce złożonej z kultury i wiary we wspólne mity, i nie jesteśmy w stanie żyć inaczej, niż w wymyślonej rzeczywistości naszego ludzkiego świata.

Ogłoszenie parafialne

Od długiego czasu chodziło za mną żeby wrócić do robienia filmów na YouTube, żeby ten mój nieszczęsny kanał z dwoma filmikami trochę rozruszać. Nagrywanie i montaż to zdecydowanie to co lubię robić, więc w sumie dlaczego nie? Pomyślałem sobie, że co jakiś czas chcę wrzucać tu na bloga filmy, ale że wiem, że na bloga wchodzi się nie dla oglądania filmów, tylko dla czytania, film będzie uzupełnieniem tekstu, a tekst uzupełnieniem filmu.

Ciekaw jestem czy coś takiego wam się podoba i co o tym sądzicie!

Podobne posty

O mnie

IMG_20170418_132cvd328_783
Troper

Mam na imię Kuba i piszę tu o wszystkim co mnie dręczy, ciekawi, co mnie zaskakuje ale też daje do myślenia. Nie mam telewizora ani radia bo nie lubię. Lubię poniedziałki i brzydką pogodę. Nie boję się pająków. Robiłem wielokrotnie zeza i mi nie zostało.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Archiwum

×